Tagi

, , , , , , , , ,

Początkujący akwaryści jako pierwszy etap zdobywania wiedzy często wybierają internet. Trafiają na popularne w wyszukiwarkach strony, czytają o posiadanych przez siebie rybach oraz zadają pytania na forach. Jednym z tych portali jest akwar.net. Akwarysta spotyka się tu z nowoczesnym i przyjemnym graficznie wyglądem portalu. Ma do dyspozycji encyklopedię ryb i roślin oraz forum. Może się też pochwalić swoim akwarium oraz podziwiać zbiorniki innych.

Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej tej stronie, nie koniecznie nasze wrażenie będzie pozytywne, szczególnie jeśli osoba zna już wymagania jakie należy zapewnić zwierzętom. Zaglądając do encyklopedii ryb możemy dowiedzieć się, że do rodziny Apteronotidae należy Duch amazoński, ale też Bystrzyk kolumbijski, niektóre ślimaki oraz cała masa krewetek. Również inne gatunki są tam przyporządkowane co jest oczywiście bzdurą. Nie jest to jedyna rodzina w której gatunki są przemieszane i przyporządkowane bez większego sensu. Nie tylko wprowadza to w błąd systematyczny, ale też bardzo utrudnia wyszukiwanie.

W encyklopedii na pewno każdy oczekuje przedstawiania treści w sposób zwięzły, ale z uwzględnieniem najważniejszych informacji. Nie wiadomo z jakiego powodu w wielu opisach brakuje podstawowych danych, pomimo że są one ogólnodostępne, np. Trichogaster trichopterus, Corydoras panda– brak twardości wody, Poecilia sphenops– brak podstawowych danych (zalecana pojemność i wielkość akwarium, pH, twardość oraz informacji o akwarium). Jak widać nie są to wyszukane gatunki, a wręcz przeciwnie- często hodowane przez początkujących, którzy poszukują informacji.

Teraz przyjrzymy się wybranym opisom. Amphilophus citrinellusPielęgnica cytrynowa (http://www.akwar.net/encyklopedia-ryb/pielegnica-cytrynowa-amphilophus-citrinellus-2208.html), zamieszkuje wody Nikaragui i Kostaryki. Lepiej obszar ten określać Ameryką Środkową, gdyż Ameryka Południowa brzmi trochę nieprecyzyjnie. Według informacji na akwar.net dorasta do 40 cm. Nie jest to prawdą bo zazwyczaj maksymalny rozmiar jaki osiąga to 30-35 cm. Nie wyobrażam sobie jednak pary dorosłych pielęgnic w zalecanym akwarium o objętości 150 litrów i długości 120 cm (!). Za minimum uznaje się akwarium o powierzchni dna 150×50 cm, co daje około 400 litrów. Oczywiście lepsze byłby zbiornik większy. Toleruje szeroki zakres temperatur od 21ºC do 26ºC (okresowo więcej). Wymaga pH 6-8 oraz średnio twardej lub twardej wody (ok. 10-20ºdGH).  Gatunek ten w zależność od odmiany barwnej może być biały, szary, czerwony, żółty, czy pomarańczowy. Jak widać informacje w opisie nie są doprecyzowane.

Hyphessobrycon sweglesiBarwieniec czerwony (http://www.akwar.net/encyklopedia-ryb/barwieniec-czerwony-megalamphodus-sweglesi-2189.html) na portalu występuje pod nieaktualną już nazwą Megalamphodus sweglesi. Gatunek ten z całą pewnością nie występuje w Brazylii (przynajmniej nie jest znana taka lokalizacja). W naturze zamieszkuje rzekę Orinoko w Kolumbii. Zamieszkuje on nieco chłodniejszą wodę od 22ºC (jak mówią niektóre źródła od 20ºC) do około 25ºC. Temperatura 28ºC jest trochę za wysoka, lecz okresowy wzrost temperatury nie powinien zaszkodzić. Nie wiem z czego wynika trudność w odszukaniu parametrów wody, mi się udało- pH 5,5-7,5 oraz twardość do 20ºdGH (najkorzystniej do 15ºdGH). Pozwolę sobie zacytować fragment opisu dostępnego na akwar.net „Akwarium: (…) Niezbyt mocno oświetlone. Może być ogólne.” Domyślam się, że chodzi tutaj o akwarium ogólne. Panuje tendencja odchodzenia od akwariów „ogólnych” na rzecz zbiorników biotopowych. Ja zdecydowanie wolę określenie akwarium towarzyskie, ponieważ lepiej odpowiada relacjom jakie muszą przebiegać pomiędzy wybranymi gatunkami ryb. Napiszę też coś o dymorfizmie płciowym, ponieważ został pominięty. Samiec jest mniejszy i ma dłuższą płetwę grzbietową i ogonową. Samica posiada białe zakończenie płetwy grzbietowej. Z tego co wiem rozmnażanie nie jest aż takie trudne. Parę ryb przeławiamy do niewielkiego, zaciemnionego zbiornika gdzie odbywa się tarło. Można również je przeprowadzić w stadzie. Na dnie należy ułożyć mech. Ikrę przenieść do osobnego zbiornika lub wyłowić ryby, aby jaja nie zostały zjedzone. Narybek wylęga się pod około 24 godzinach i po kilku dniach zaczyna pływać. Do tarła wymagają wody miękkiej i kwaśnej o temperaturze około 25-27ºC.

Osphronemus goramyGurami olbrzymi (http://www.akwar.net/encyklopedia-ryb/gurami-olbrzymi-osphronemus-goramy-2241.html) należy do rodziny Osphronemidae, a nie jak podaje portal Helostomatidae. Prawdopodobnie pochodzi z Malezji i Tajlandii. Jest szeroko rozpowszechniony na obszarze południowo-wschodniej Azji. Dorasta do 70 cm. Sugerowana objętość to 240 litrów i 115 cm długości (!) czyli mniejsze niż dwukrotna długość ryby. Sam nie potrafię ustalić minimalnej wielkości zbiornika dla takiego olbrzyma. Początkowo wystarczyć może zbiornik 400-800l jednak szybko okaże się zbyt mały.  Jako dorosła nadaje się głównie do publicznych akwariów, gdzie objętość kilku tysięcy litrów nie jest przesadą. Toleruje szeroki zakres temperatury 20-30ºC. Twardość wody do 25ºdGH i pH od 6,5 do 8. Warto dodać, że jako młode ryby są agresywne wobec przedstawicieli swojego gatunku. Agresja stopniowo ustępuje u osobników powyżej 20 cm. Z sztucznych roślin, jakie proponuje portal, lepiej zrezygnować i zadbać o warunki odpowiednie dla biotopu. Można spróbować posadzić odporne gatunki żywych roślin. Jak u wszystkich ryb parametry wody są istotne (!) tak również u gurami należy zadbać, aby mieściły się w szerokim zakresie tolerancji. Do rozmnażania potrzebny jest odpowiednio duży zbiornik. Samiec buduje pieniste gniazdo z roślin i tam składane są jaja. Pod 24-36 godzinach wylęga się narybek, którym opiekuje się samiec przez około 3 tygodnie.

Należy pamiętać, że prawidło odżywianie jest podstawą zdrowego rozwoju ryb. Dlatego, odpowiednio dobrane pokarmy suche nie powinny stanowić wyłącznego źródła pożywienia. Powinniśmy podawać również pokarmy mrożone (odpowiednie dla danego gatunku) ograniczając te, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ryb (np. ochotka, tubifex), lub żywe pochodzące ze sprawdzonego źródła, które również mogą być cennym posiłkiem. Mięso zwierząt stałocieplnych nie jest dobrym pokarmem. Polecane serce wołowe dla Symphysodon aequifasciata prowadzi do degeneracji narządów wewnętrznych.

Na zakończenie chciałbym zwrócić uwagę na zdjęcia jakie są zamieszczane w encyklopedii. Często widać, że ryby są trzymane w nieodpowiednich warunkach (niezgodnych z opisem), wśród sztucznych dekoracji lub zbyt małym zbiorniku. Młody akwarysta widząc takie zdjęcia uważa to za poprawne, lecz w rezultacie działa na szkodę polskiej akwarystyki. W tej krótkiej recenzji zawarłem przykłady błędów, nie jestem w stanie poprawić wszystkiego. Chciałbym zachęcić do działania, do uporządkowania wiedzy w internecie, aby każdy mógł korzystać z rzetelnych informacji. Mam nadzieję, że w przyszłości portal akwar.net stanie się wartościowym źródłem wiedzy, czego serdecznie życzę.

Paweł060