Tagi

, , ,

Za zgodą autora publikujemy recenzję opisu brzanki czarnoplamej z portalu akwarium.info.pl
Po publikacji tej recenzji na jednym z forów, opis tego gatunku został częściowo poprawiony, co świadczy o słuszności takich interwencji.
W ramach wyjaśnień: blizniak2 to nick forumowy twórcy portalu akwarium.info.pl

„blizniak2:
Rób swoje a ja swoje.
P.S. Opisy brzanek są robione przez współpracownika i błędów tam nie ma.

Zatem robię swoje!

Jako, że zamykasz mi usta na FB, co jest żałosne, to pokażę jak poprawny jest ostatni opis ryby. Za zwrócenie uwagi, aby poprawić ten błędny opis, mój komentarz na FB został usunięty a mnie odbierasz głos w dyskusji a na innym forum nazywasz „trollem” i „troglodytą”. Nie uważam, abyś miał pojęcie o archeologii, zatem o ludy pierwotne nie chodziło, zatem troglodyta, czyli „osoba prymitywna, źle wychowana, której zachowanie świadczy o umysłowym i duchowym ubóstwie” odpowie na Twój opis ryby i wszyscy ocenią, kto jest ubogi umysłowo.

Skoro nie Ty podpisujesz się pod tymi „opisami” to chcę wiedzieć jaki to „współpracownik” i porozmawiać chcę z osobą kompetentną, patrząc jednak na Twój poziom wiedzy, a dowodzisz tym portalem, to śmiem przypuszczać, że żadnej redakcji nie ma, a opisy są Twojego autorstwa.

A teraz do sedna.

Portal akwarium.info.pl w ostatni piątek udostępnił na swojej FB stronie, opis brzanki. Zamieszczam go poniżej (opis na stronie,  jest już częściowo poprawiony – przyp. red.)
„Puntius filamentosusBRZANKA CZARNOPLAMA

POCHODZENIE:
Borneo, Malezja, Sumatra.
WIELKOŚĆ:
15cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują. Trzymane pojedynczo egzemplarze są płochliwe.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy oraz intensywniej wybarwiony. U dorosłych samców występują wydłużone promienie płetwy grzbietowej.
TEMPERATURA:
20-24°C
WODA:
pH 7,0-7,5 ; twardość do 16^(o)dGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego. Np. płatków na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Przed tarłem u samców występuje wysypka tarłowa na górnej wardze oraz pokrywach skrzelowych. Jako akwarium tarliskowe należy przygotować akwarium o pojemności najmniej 100 litrów. Jako podłoże powinno zastosować się dużą ilość mchu lub akwarium pozbawione podłoża z rusztem ikrowym. Temperatura 26°C. Woda miękka do 10^(o)dGH, pH 6,0-7,0 lekko kwaśna. Do tarła należy przeznaczyć 2 samce i 4 samice. Tarło jest dość burzliwe. Odbywa się wśród roślin od powierzchnią wody. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Ikra łatwo pleśnieje dlatego należy dodać do wody środek grzybobójczy oraz podmienić minimum 30% wody na świeżą o takich samych parametrach. Wylęg następuje po około 36-48 godzinach. Po około 2- 3 dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ narybek jest bardzo mały należy zastosować najdrobniejszy pokarm taki jak pierwotniaki oraz larwy solowca. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.
OPIS:
Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru.

Następnie jest zdjęcie, oczywiście brak autora zdjęcia, domyślam się, ze jest to zwykła kradzież, gdyż zdjęcie należy do rosyjskiego portalu aqarium.ru . Zobaczymy pozwolenie, to cofnę te słowa. Na tą chwilę, tak uważam. Tu oryginał zdjęcia, które pojawiło się pod koniec 2008 roku:
http://aqarium.ru/gallery/details.php?image_id=1646

Wróćmy do opisu ryby:
Nazwa ryby jest błędna!
Obecna nazwa ryby to Dawkinsia filamentosa, lektotyp MNHN 3908, holotyp Achille Valenciennes’a zaginął, ale nie dziwne, skoro ryba została opisana w 1844 roku. Pierwszy opis pochodzi z opaśnych tomów Histoire Naturelle des Poissons , nad którymi pracował wspólnie ze swoim mistrzem baronem Georgesem Cuvier’em od 1828 roku, a od 1832 sam, do roku 1848. Tom 16, strony 456–487 oraz tom 17, gdzie na stronie 541 masz piękny rysunek omawianego gatunku, a wcześniej, na stronie 96 zaczyna się pierwszy opis naukowy tej ryby. Nie sadzę byś posiadał, zatem są do wglądu na życzenie.

Nazwa obowiązuje od połowy tego roku. <A synopsis of the South Asian fishes referred to Puntius  (Pisces: Cyprinidae), Rohan Pethiyagoda, Madhava Meegaskumbura and Kalana Maduwage> Oczywiście posiadam, jeśli przyjmiesz pomoc od troglodyty.

Pochodzenie ryby jest podane błędnie!

To nie Sumatra, Borneo czy inne wymysły a Indie, stany Kerala, Tamil Nadu i Karnataka. Ryba żyje w górskich rzekach oraz na terenach zalewowych, także w estuariach <najczęściej stąd bywa odławiana>.
Gatunek występuje także na Sri Lance i w Birmie (Mjanma). Wspomniany lektotyp pochodzi z okolic miasta Kottayam w Indiach.

Wielkość ryby błędna!
Rośnie do 18 cm <Check List–Fresh Water Fishes of India Wydanie 175 z Record of the Zoological Survey of India, Ambet Gopalan Kutty Menon, The Survey, 1999> Oczywiście posiadam do wglądu jeśli od trolla przyjmiesz pomoc :angel:

Dymorfizm, przypomnę:
Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy oraz intensywniej wybarwiony. U dorosłych samców występują wydłużone promienie płetwy grzbietowej.”

Samiec jest mniejszy i smuklejszy, to normalne u karpiowatych, ubarwienie żywsze także. Co do płetwy grzbietowej… u samic także występują wydłużone grzebieniasto promienie pinna dorsalis (płetwy grzbietowej – przyp. red.). Wysypka występuje na górnej szczęce. Nie zostało to podane w owym „fantastycznym opisie” a to bardzo ważne, że ryby młode, różnią się znacząco od osobników dorosłych. Młodociane osobniki, jak ten na zdjęciu skradzionym z aqarium.ru, posiada 3 pręgi przez ciało. Pierwsza, najszersza biegnie między płetwą grzbietową a płetwami brzusznymi. druga, średnio szeroka, od końca płetwy grzbietowej do płetwy odbytowej, a trzecia, najcieńsza, znajduje się u nasady płetwy ogonowej. Gdy ryby mają 6/7 miesięcy pierwsza pręga zanika , druga przekształca się w plamę <stąd nazwa ryby, widzimy to u osobnika na zdjęciu> a trzecia załamuje się na kształt ” < ” wzdłuż górnej i dolnej krawędzi płetwy ogonowej, co widać szczególnie u młodych samców <około 14 miesięcznych>. U dojrzałych osobników <powyżej 18 miesiąca> czarne intensywnie są już tylko krawędzie płetw a u samców w czasie tarła wszystkie płetwy są czerwone, kolor ciała natomiast, mieni się wieloma barwami.

Tarło to nie w zbiorniku 100 litrowym a minimum 200 litrowym i z czystą wodą RO. Ryba nie wymaga „pH 7,0-7,5” a pomiędzy 6 a 7. Dlatego lustra, gdyż tarło odbywa się pod powierzchnią wody . Ryby rozmnażane są także sztucznie. Na pewno nie lubią dużo światła, zatem kolejna bzdura. Nie chce dużo pisać, bo to już część mojej odpowiedzi na artykuł Pana Perkowskiego, z październikowego Magazynu Akwarium.

Wystarczy, czy mam pisać dalej?
Pisał troglodyta Killi :mrgreen:
Nie oczekuje odpowiedzi…”